Походження Різдва та хто така Коляда

Походження Різдва та хто така Коляда

Категорія: Останні записи

Різдво - у давнину свято на честь могутнього бога Рода - творця Всесвіту. Від прадавніх часів так стало називатися велике свято різдва світла, яке за 12 священних ночей творення Всесвіту (25 грудня - 6 січня), кожна з  яких тривала 1000 років, подарувала нам богиня всього сущого Лада. 

Тоді народилися життя і весь земний світ: золоте Сонце на Святий вечір, ясен Місяць на Щедрий вечір та богиня кришталевої води Дана на Водохрещу. Тому на честь творця Всесвіту готували 12 священних страв, які є жертвою 12-ти сузір"ям Зодіаку, бо приготовленні від їхнього Живого вогню.


 Свято Різдва Христового було запроваджене у 30-х роках ІІ ст. в Александрії. Давні римляни урочисто вшановували  тоді народження небесного світила в день зимового сонцестояння. Щоб протидіяти цьому давньому звичаю, християнський Рим на місце Сонця-бога поставив свято Сонця-Богочоловіка. Від 354 р. Католицька Церква називає Ісуса Христа Сонцем правди, Сонцем справедливості. У Православній Церкві прихильниками свята Різдва Христового 25 грудня стали святі Василій Великий, Іоанн Златоуст. Нині Православна церква відзначає це свято за юліанським календарем, тобто 7 січня. 

 

Різдво часто ототожнюють зі скандинавським святом Йоль. Це найбільше свято зимового циклу в германо-скандинавських дохристиянських віруваннях. В пізніший період це свято стали ототожнювати з Різдвом. Йоль знаменує початок зміни напрямку сонця і символізує повернення сонця з темноти, що уособлює оновлення життєвого циклу.

Сонце було надзвичайно важливим об’єктом в скандинавських віруваннях. Його пов’язували з кабаном Фрейром, який біжить небом і уособлює рух небесного світила. Тому основою стравою на святковому столі є свиняча відбивна. Окрім неї стіл був заповнений різними святковими стравами, які згодом стали елементом різдвяної обрядовості. Це були варені яйця, фаршировані ікрою, лосось, оленина, шинка, споживали також нагріте вино. Особливими культовими продуктами були яблука, що мали круглу форму і нагадували сонце,  стебла пшениці, що символізували родючість, мука, та ель, який варили за особливим святковим рецептом.

 

Також важливими елементами були хвойні дерева та їх гілки, які прикрашали вдома. Ця традиція зберігається і до сьогодні практично у всіх куточках світу. Вічнозелене дерево символізує Ігдрасіль. На ньому має бути вісім видів прикрас по дев’ять штук кожного виду. А вершечок прикрашали списом Одіна. Вікна та двері декорували хвойними вінками та ягодами.

В ночі Йолю всі світи сходяться в  Мідгарді. Боги і богині сходять на землю, душі мертвих піднімаються з Хельхейму.Тут важливо згадати культ Асгардрейду (oscorei) – дикого полювання. Вважалось, що Хеймдаль спускався на землю, щоб нагородити особливо відданих людей. Його оточували ейнхерії, які слідкували, щоб люди не виходили з дому в ніч на Йоль.

 

Хто така Коляда?

Коляда — давньоукраїнська богиня неба, мати Сонця, дружина Дажбога (у давніх поляків та литовців — Коленда, молдаван та румунів—Колинда). Один із найбільших та найшанованіших персонажів міфології українців. 

Ім’я походить від слова Коло — стародавньої назви Сонця (у скіфів Коло— Кеайс). 

За легендою, Коляда щороку в найдовшу ніч зими народжує Божича — нове Сонце, Новий рік, сина Дажбога. Пологи Коляди відбуваються на Землі, здебільшого в дніпрових сагах. Цьому передує перевтілення Коляди в козу, аби її не впізнала Мара, що вічно ганяється за Колядою. 

Свято Коляда у давніх українців відбувалося з 24 грудня по 6 січня (за ст. ст.), до свята входило обрядове запалювання вогню (пов’язане з народженням нового бога світла Божича; вогонь мав допомогти золотосяйному новонародженому в боротьбі з Марою), посипання зерном (на врожай) в домі сусіда чи родича, обрядове заколювання свині, ходіння з плугом та козою, споживання куті, ряження, танки, пісні (колядки), спалювання колоди (символ Мари). 

З святом Коляди вчені пов’язують першопочатки українського вертепу та театру. 

За легендою, Коляда навчила давніх українців-оріїв (аріїв) робити колесо. 

Популярність сонячного (язичницького) свята Коляди примусила православну церкву підпорядкувати цій даті свято Різдва

З XIV ст. свято Коляда входить до української народної обрядовості. Відгомін свята Коляди дійшов до наших днів (колядування тощо).


Використані матеріали:

Курс лекції з історії скандинавської міфології

Міфологія України

aratta-ukraine.com

Схожі статті:

Коментарі:


Залишити коментар

avatar

Пошук книгПро нас

Українська фантастична книга - це сучасна фентезі література українською від письменників-фантастів, яку можна завантажити безкоштовно або читати онлайн. Новинки книговидавництва та можливість опублікувати свої твори для письменників-початківців.


Книга місяцяВибір редакції

Порох з драконових кіст...
Переглядів: 1822

Астра - Олександр Михед
Переглядів: 786

Даогопак - Анталійська ...
Переглядів: 647

Дитяча фантастика та фентезі

Ірка Хортиця приймає ви...
Переглядів: 110

Ірка Хортиця - надніпря...
Переглядів: 133

Дана і дракон - Олеся Ч...
Переглядів: 115

Ми в соцмережах


Ми в Google+


Статистика


Зараз на сайті: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Оригинальные и рипнутые шаблоны ДЛЕ 10.00 скачать бесплатно.
Разные шаблоны сайтов в бесплатном доступе.
Полуприватные Шаблоны для распространенных ЦМС в бесплатном доступе.
Здесь можно скачать дизайны для UCOZ бесплатно.
Самый раскрученный webмастерский портал в рунете и буржунете.
Свежайшие новости сети интернет и мира.
Адаптивные joomla! 3.1 шаблоны в free доступе.
Скачивайте лучшие резиновые WP шаблоны 3.0 без скрытых ссылок и шеллов.
Наверное, самый лучший блог вебмастера о заработке в сети.
Оригинальные и рипнутые шаблоны ДЛЕ 10.00 скачать бесплатно.
Разные шаблоны сайтов в бесплатном доступе.
Полуприватные Шаблоны для распространенных ЦМС в бесплатном доступе.
Здесь можно скачать дизайны для UCOZ бесплатно.
Самый раскрученный webмастерский портал в рунете и буржунете.
Свежайшие новости сети интернет и мира.
Адаптивные joomla! 3.1 шаблоны в free доступе.
Скачивайте лучшие резиновые WP шаблоны 3.0 без скрытых ссылок и шеллов.
Наверное, самый лучший блог вебмастера о заработке в сети.